Julkaistu: 28. helmikuuta 2025
Millainen on toiminnallisesti hyvä blogi - Omat top 10 -muokkaukseni
Suunnistus ilman kompassia - Rannekello kompassina
![]() |
Pertti Jarlan Fingerpori huumori on sitä parasta huumoria :) |
Näkyvyyttä yritykselle - Sponsoriksi mainostamaan
- Kirjoittajasta - Kuka on Jarmo Vestola?
- Näkyvyys ja maine eri medioissa
- Halpaa ja tehokasta näkyvyyttä - Blogini kävijämäärä ja -profiili
- Vaikuttajamarkkinointi - Mahdollisia yhteistyökuvioita ja esimerkkejä
- Yhteydenotto - Toimi näin
- Blogin yhteistyökumppanit, yhteistyökuviot ja meriitit aikajärjestyksessä
Kirjoittajasta - Kuka on Jarmo Vestola?
"Jarmo Vestola on suomalainen henkilö, joka on tullut tunnetuksi säästäväisestä elämäntavastaan ja pyrkimyksestään saavuttaa taloudellinen riippumattomuus varhaisessa iässä. Hän on syntynyt vuonna 1983 ja asuu Vantaalla. Vestola työskentelee osa-aikaisesti ravintola-alalla, 20 tuntia viikossa, ja sijoittaa suurimman osan tuloistaan osakkeisiin. Hänen tavoitteenaan on ollut jäädä "eläkkeelle" eli saavuttaa taloudellinen vapaus 45-vuotiaana, jolloin hän voisi elää pääosin osinkotuloilla ja valita, haluaako tehdä töitä vai ei.Vestola on koulutukseltaan maatalous- ja metsätieteiden kandidaatti, mutta hän ei ole löytänyt työtä, joka olisi hänen intohimonsa. Sen sijaan hän arvostaa vapaa-aikaa, jota hän viettää esimerkiksi pyöräillen, meloen ja uiden. Hän pitää tarkkaa kirjaa menoistaan ja elää säästeliäästi, välttäen turhia kuluja. Hänen osakesalkkunsa arvo on kasvanut merkittävästi; esimerkiksi vuonna 2021 sen arvo oli noin 400 000 euroa, mikä on seurausta pitkäjänteisestä säästämisestä ja sijoittamisesta, joka alkoi osin 40 000 euron perinnöllä.Lisäksi Vestola kirjoittaa blogia nimeltä Downshiftaus – Elämän Leppoistaminen, jossa hän jakaa ajatuksiaan säästämisestä, sijoittamisesta ja rennommasta elämäntavasta. Hän on esiintynyt myös mediassa, kuten Ilta-Sanomissa ja Ylellä, jossa hän on kertonut downshiftaus-filosofiastaan, eli siitä, miten hän pyrkii vähentämään työntekoa ja kulutusta elääkseen itsensä näköistä elämää. Vestola korostaa, että taloudellinen vapaus ei tarkoita laiskottelua, vaan vapautta valita, miten aikansa käyttää."
Näkyvyys ja maine eri medioissa
Aloitin tämän blogin pitämisen Bloggerin omalla alustalla vuoden 2014 alussa. Jo perustamisesta lähtein olen kirjoittanut omalla nimelläni ja kasvoillani. Miksi? Koska vain avoimuudella saavutetaan oikea luottamus. Blogin tavoitteista voit lukea täältä. Jos vaikkapa ihmettelet, missä olet ehkä tähän blogiin ja sen aiheeseen joskus törmännyt, niin blogin kirjoittaja on näkynyt erilaisissa medioissa seuraavasti uusimmasta vanhimpaan:
25.1 2018 Ilta-Sanomien kannessa maininta. Jutun aiheena taloudellinen riippumattomuus. Sama juttu julkaistu myös Taloussanomissa netissä otsikkona: Puolikasta työviikkoa tekevä Jarmo, 34, aikoo ”eläkkeelle” 45-vuotiaana – näin hän on koonnut jo 240 000 euron osakepotin. Jutun voi lukea tästä.
20.1.2018 Iltalehti. Aiheena downshiftaus ja miten elämään voi saada lisää mielekkyyttä tekemällä vähemmän töitä. Miten se onnistuu käytännössä ja mikä on työnteon motiivi. Jutun otsikko: Downshiftaava Jarmo, 33, sanoo voivansa lopettaa kaiken työnteon 45-vuotiaana - ”Jos harrastukset ovat mielekkäämpiä kuin työnteko, miksi käyttäisin aikaani siihen?” Jutun voi lukea tästä.
3.1.2018 A-Studion Kuplat sarja. Kaksi toisilleen vierasta ja ajatusmaailmaltaan lähes vastakkaista henkilöä vaihtaa ajatuksiaan ja näkökulmiaan työn merkityksestä. Otsikko: Downshiftaaja kohtaa työhimoisen pomon. Vastapuolena on Pihlajalinnan entinen toimitusjohtaja Aarne Aktan. Oma tavoitteeni on lopettaa työnteko 45-vuotiaana. Miksi työnteko on pahasta? kysyy yritysjohtaja Aarne Aktan, kun tapaamme. Ohjelman voi katsoa Yle Areenasta tästä ja laajemman tekstiversion lukea tästä. Kirjoitin kokemuksesta myös kulissien takana artikkelin: Minä Kuplassa - Kuuluisuuden vaihtoehtokustannus.


6.8.2016 Yle uutiset Kotimaan erittäin lyhyt haastattelu artikkeliin: Suomessa blogien kirjoittaminen on ammattimaistunut – tulojen muodostus on kuin palapelimaakuntalehdissä. Aiheena laajasti blogitulojen ansaintalogiikka, tulojen suuruus, asiasta vaikeneminen ja avoimuuden parantaminen. Linkki artikkeliin luettavissa tästä. Sama juttu julkaistiin myös radiossa Yle Radio Suomen uutisissa.

16.5.2016 Lännen Median maakuntalehdissä, muun muassa Pohjan Sanomat, Aamulehti ja Hämeen Sanomat. Otsikkona: Rennosti kohti turvattua taloutta. Aineena oma elämäntapani ja lopussa vielä kolme pointtia oman talouden hallintaan. Linkki artikkeliin luettavissa tästä. (Kuvan lähde: Mico Pihlajinen)

Maaliskuu 2016, Viisas Raha lehden 3/2016 aukeamalla (sivut 26-29) haastattelu aiheeseen: Sijoittajan seitsemän kuolemansyntiä ja lyhyt faktalaatikko itsestäni. Tarkoituksena tuoda esiin sijoittajan yleisimmät virheet. Kerron perusteiden välissä mitä kannattaa välttää, mistä ottaa oppia ja mitä suosia omien kokemuksieni pohjalta

11.2.2015 A-Studion haastattelussa (jakso 5/1872) koskien työttömyyskassoja: Työttömyyskassat kisaavat duunarin sielusta ja rahoista. Pääpointtina halvimman työttömyyskassan JATTK:n valinta.
Halpaa ja tehokasta näkyvyyttä - Blogini kävijämäärä ja -profiili
Miksi mainostaisit blogissani? Todennäköisesti pääset hakutoloksissa top3 sijalle (katso alhaalta yhteistyökumppanit -taulukosta referenssit). Hinta on se mitä maksat, arvo se mitä saat. Määrittelet itse parhaiten, minkä arvoista on luottamusta herättävä ja korkealaatuinen sisältö hyvällä näkyvyydellä.
Hyväkään tuote tai palvelu ei myy itse itseään. Se pitää aina saada ihmisten mieliin ja tietoisuuteen. Asioiden tuputtaminen ja pakkomyynti ei ole enää tätä päivää. Asiakkaat hakevat nykyään tietoa verkosta, koska palveluiden ja kokemusten vertailu siellä on helppoa. Mielipidevaikuttajien painoarvo, suositukset ja sijoittuminen hyvin Googlen hakutulokissa ovat yhä suuremmassa roolissa. Osin tästä syystä erilaisissa sanomalehdissä ja televisiossa mainostaminen koetaan häiritseväksi ja tehottomaksi. Toisin kuin perinteinen ja laaja printtimainonta, verkkomainonta tarjoaa tehokkuutta, mitattavuutta ja kohdistettavuutta. Sitä kautta tiedät, että maksat vain tuloksista, etkä syydä rahaa tehottomaan ja tarpeettomaan mainontaan. Blogimainonta kasvaa ja kehittyy. Suurin osa yrityksistä käyttääkin blogia markkinointiin ja pitää sitä tehokkaana väylänä.
Blogini sivulataukset ovat olleet parhaimmillaan noin reilut 20 000 sivun katselua kuukaudessa, joten mikset sinäkin hyödyntäisi tätä potentiaalista asiakasmäärää? Vertailukelpoisempaa ja tarkempaa tietoa antava Google Analytics puolestaan kertoo, että sivulatauksia on noin 6 000/kk ja käyttäjiä noin 2 500/kk.
Minkälaiset ihmiset blogia käyttävät ja mitä he hakevat? Suosituimmat artikkelit pyörivät rahan, rikastumisen, säästämisen ja sijoittamisen ympärillä. Paljon haetaan vinkkejä veroilmoituksen täyttöön, tietoja Nordetistä, superrahastosta, työttömyyskassoista ja opintotuesta. Eri asiat ovat luonnollisesti pinnalla kausiluontoisesti. Esimerkiksi syksyllä huomaa omenamehun teon ja sienestyksen olevan pinnalla. Kesäisin taas melonnan ja pyörämatkailun. Paljon on myös kiinnostusta fatbikeä kohtaan.
![]() |
Blogini top -10, eli suosituimmat artikkelit koko ajalta. Kuva vuoden 2017 alusta. |
![]() |
Blogini top-10 kesäaikaan yhden viikon aikana (kuva otettu 18.7.2019). Huomattava ero talviaikaan :) |
![]() |
Kävijöiden ikärakenne ja sukupuoli. Tulos ei yllätä ainakaan itseäni, että painotus on oman ikäiseni nuoret miehet. Lähde Google Analytics. |
Vaikuttajamarkkinointi - Mahdollisia yhteistyökuvioita ja esimerkkejä
- Mainosbanneri, erilaisia ja erikokoisia
- Maksettu mainosartikkeli tuotearvostelun tai muun muodossa
Pyrin kuitenkin olemaan mahdollisimman objektiivinen, joten rahalla ei ole vaikutusta lopputulokseen. Jos en jostain syystä tykkää tuotteesta, niin sen myös kerron ja luonnollisesti perustelen. Testaus- ja tutustumisjakson tuotearvostelussa pitää luonnollisesti olla riittävän pitkä, jotta pystyn muodostamaan tuotteesta riittävän tarkan ja objektiivisen kuvan.
Jos olet perustamassa tapahtumaa tai aloittamassa uutta liiketoimintaa (esim Kaarikinneri Oy) urheilun parissa, niin suosittelen tapahtumanäkyvyyttä tässä blogissa. Esimerkiksi Sipoonranta HUUB Triathlon ja Lohja Triathlon -tapahtumat järjestettiin vuonna 2016 ensimmäistä kertaa. Kummastakaan ei löytynyt netistä omien tapahtumasivujen lisäksi yhtään kokemuksia tai kommentteja tapahtumasta. Nyt tämän blogin yhteistyön tuloksena kummastakin tapahtumasta löytyy kattavat artikkelit kokemuksista ja siitä, miten tapahtumat ovat onnistuneet. Seuraavina vuosina tapahtumiin ilmoittautumista pohtivat varmasti lukevat nuo positiiviset kokemukset läpi ja osallistujamäärä kasvaa. Ehdottomasti win-win-tilanne kaikille.
- Pelkän dofollow -linkin myyminen
![]() |
Korso MTB 69 km maastopyörätapahtuman maalissa, tyhjään paitaan saisi hyvin yrityksen logon. Kuka on kiinnostunut :) |
Yhteydenotto - Toimi näin
Halutessasi ottaa minuun yhteyttä esimimerkiksi yhteistyökumppanuutta koskevissa asioissa, voit lähettää sähköpostia osoitteeseen: jarmovillev(at)gmail.com. Kerro samalla vähän yrityksestäsi ja suunnittelemastasi yhteistyöstä. Mitä haluat ja mitä olisit valmis siitä maksamaan. Epämääräisissä yhteistyökyselyissä oletan sinut uhkapelisivustoksi. Tällöin en siis välttämättä jaksa edes vastata, jos et kerran itse jaksa kertoa taustaasi.
Blogin yhteistyökumppanit, yhteistyökuviot ja meriitit aikajärjestyksessä
Sponsoroinnista ja kaupallisesta yhteistyöstä tulee aina lyhyt kuvaus/maininta alta löytyvään yhteistyökumppanit-listaukseen. Pelkkiä linkkimyyntejä ei tähän ole listattu. Jos mietit onko jokin artikkeli "sponsoroitu tai muuten maksettu", niin taulukosta voit tarkastaa, ketkä ovat blogissani mainostaneet ja miten. Toistaiseksi (3.8.2020) 100 % yhteistyöpostauksista on tapahtunut niin, että itse olen ottanut yritykseen yhteyttä ja sopinut diilistä. Toisin sanoen yksikään artikkeli ei ole perinteisessä mielessä maksettu. Ehkä tärkein asia on kuitenkin se, mitkä ovat olleet tulokset. Pääsääntöisesti artikkelini ovat Googlen hakutuloksissa top3:ssa! Jokainen voi haarukoida tällaisen sijoituksen arvoa hakutuloksissa.
Mainoskuva | Yhteistyökumppani ja kuvaus | Yhteistyökuvio | Muuta mainittavaa |
---|---|---|---|
|
Folkhälsan Nuuksion Pitkäjärven melontapaikka Solvallassa. |
Yhteistyöpostaus ilmaisia kokeiluja vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
3. sija Googlessa haettaessa: Melontaa Nuuksion Pitkäjärvellä |
![]() |
Melontaranta Vantaanjoen varrella sijaitseva melontakaluston ja SUP lautojen vuokraamo. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeilua vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa: Melonta Keravanjokea Tikkurilaan |
![]() |
Oikia sipsikauppa Real Snacksin verkkokauppa Oikia sipseille ja snackseille. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeiluostosta vastaan. Kokemuksia tuotteista tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa Oikia sipsikauppa 5. sija haettaessa: Oikia sipsit kokemuksia |
![]() |
Feelia Feelian ruokakauppa, jossa valmisruokaa voi tilata kätevästi verkkokaupasta. |
Yhteistyöpostaus ilmaisia kokeiluostoksia vastaan. Kokemuksia tuotteista tästä. |
1. sija Googlessa haettaessa: Feelia kokemuksia 4. sija haettaessa: Feelia valmisruoka |
![]() |
Alma Talent Heikki Keskivälin Tähtäimessä Osakkeet - sijoituskirja verkkokaupassa. |
Yhteistyöpostaus ilmaisia kirjoja vastaan. Arvostelu kirjasta tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa: Tähtäimessä osakkeet arvostelu |
![]() |
Extreme Esport Tapiolassa sijaitseva aktiviteettiareena. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeilua ja kirjoituspalkkiota vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
4. sija Googlessa haettaessa: Extreme Esport kokemuksia |
![]() |
Otsolahden Melontakeskus Tapiolan keskustan vieressä sijaitseva melontapaikka. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeilua vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
6. sija Googlessa haettaessa: Kokemuksia Otsolahden melontakeskus |
![]() |
Lähdevesille Kajakkivuokraamo Espoon Pitkäjärvellä. Firma lopettanut. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeilua vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa: Lähdevesille kokemuksia |
![]() |
Floreti kukkateline Kotimainen vihersisustusinnovaatio. Kiinnitykseen ei tarvita työkaluja ja huonekasvit saa helposti vaikka kerrostaloon. |
Yhteistyöpostaus ilmaista tuotetta vastaan. Kokemuksia tuotteesta tästä. |
1. sija Googlessa haettaessa: Huonekasvit helposti kerrostaloon |
![]() |
Fiksuruoka.fi Verkkokauppa, jossa kiertotalouden avulla kuluttajalle voidaan tarjota hävikkiruokaa alennuksella. |
Yhteistyöpostaus ilmaista ostoskokemusta vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
4. sija Googlessa haettaessa: Fiksuruoka kiertotalous |
![]() |
ResQ Club ResQ-palvelun avulla on mahdollista pelastaa ravintolan hävikkiruokaa halvemmalla. Nouto ravintolasta voi tapahtua vaikka työmatkan ohessa. |
Yhteistyöpostaus ilmaisia krediittejä ja kokeilua vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
1. sija Googlessa haettaessa: ResQ kokemuksia |
![]() |
Kaarikinneri Oy Kaarikinneri Oy on Arto Joutsimäen yhden miehen yritys, joka vuokraa ja maahantuo muutamaa erilaista nojapyörää (ICE ja Azub) Vantaan Kuninkaanmäessä. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeilua vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
1. sija Googlessa haettaessa: Nojapyörän vuokraus |
![]() |
Evervest ja Taaleri Impakti - Automaattinen varainhoitopalvelu Riippumatonta ja automatisoitua sijoittamista läpinäkyvällä ja kustannustehokkaalla tavalla räätälöityä indeksisijoittamista hyödyntäen. |
Yhteistyöpostaus, banneripaikka ja linkkimyynti rahallista palkkiota vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
3. sija Googlessa haettaessa: varainhoitopalvelu Taaleri Impakti |
![]() |
Fressi - Liikunta ja hyvinvointikeskus Alan suurin kotimainen liikuntakeskusketju, jonka viihtyisistä tiloista löydät sekä kuntosali- ja ryhmäliikuntapalvelut, että kattavat oheispalvelut. |
Yhteistyöpostaus kahta ilmaista hierontapalvelua vastaan. Kokemuksia palvelusta tästä. |
8. sija Googlessa haettaessa: Fressi hierontapalvelut |
![]() |
Tuusulanjärvi Triathlon Järvenpään pyöräilijöiden järjestämä triathlonkauden avaus Tuusulanjärven upeissa rantamaisemissa. Matkoina sprintti ja perusmatka. |
Yhteistyöpostaus ilmaista osallistumista vastaan. Kokemuksia ja kisaraportti tästä. |
7. sija Googlessa haettaessa: Tuusulanjärvi triathlon |
![]() |
Huvipiste Verkkokauppa Erikoistunut elektroniikkatarvikkeisiin ja maahantuojana sivustolta löytyy akkuja erilaisiin mobiililaitteisiin ja kannettaviin. |
Yhteistyöpostaus Huvipiste tarjosi itselleni alennuksella MacBook Airin uuden akun. |
1. sija Googlessa haettaessa: MacBook Air akun vaihto |
![]() |
Korkee köysiseikkailupuisto Puistot Helsingin Mustikkamaalla ja Paloheinässä. |
Yhteistyöpostaus ilmaisia kokeiluja vastaan. Arvosteluni Korkee-seikkailupuistosta tästä, ja Paloheinän paikasta tästä. |
1. sija Googlessa haettaessa: Seikkailupuisto Korkee kokemuksia |
![]() |
Zippy köysiseikkailupuisto Puisto Helsingissä tarjoaa huikeita itsensä ylittämisen elämyksiä upean luonnon ympäröimänä. |
Yhteistyöpostaus ilmaisia kokeiluja vastaan. Lue arvosteluni Zippy-seikkailupuistosta tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa: Seikkailupuisto Zippy kokemuksia |
![]() |
Sipoonranta HUUB Triathlon Kesällä 2016 ensimmäistä kertaa järjestetty Sipoonrannan sprinttitriathlon. Tapahtuma kisataan Suomenlahden rannan merellisissä maisemissa. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeilua vastaan. Kokemuksia ja kisaraportti tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa: Sipoonranta Triathlon |
![]() |
Hakuna Matata Sup Rental Kahden opiskelijan perustama yritys tarjoaa SUP-lautojen ja kajakkien vuokrausta upeissa maisemissa Töölönlahden rannalla. Halvat hinnat ja hyvä varauskalenteri. |
Yhteistyöpostaus muutamaa ilmaista kokeilua vastaan. Kokemuksia SUP-laudan vuokrauksesta voi lukea tästä. |
5. sija Googlessa haettaessa: Suppailu Töölönlahti |
![]() |
Lohja Triathlon ja TriathlonSuomi. Kesällä 2016 ensimmäistä kertaa järjestetty Lohja Triathlon on kenelle tahansa sopiva sprinttitriathlontapahtuma. |
Yhteistyöpostaus ilmaista osallistumista vastaan. Kokemuksia ja kisaraportti tästä. |
6. sija Googlessa haettaessa: Lohja triathlon kokemuksia |
Helsinki Triathlon Challenge Triathlon Challenge Finland Oy järjesti Helsingin Hietaniemessä uuden triathlonkilpailun ainutlaatuisissa kaupunkimaisemissa. Päämatkana on Olympiamatka. |
Yhteistyöpostaus ilmaista osallistumista vastaan. Kokemuksia ja Kisaraportti tästä. |
10. sija Googlessa haettaessa: Next Triathlon | |
Kickbike.com Vuonna 1994 perustettu Kickbike Worldwide oy on modernien Kickbike potkulautojen sekä Kickspark - potkukelkkojen kehittäjä. Tuotteet edustavat suomalaista designia. |
Yhteistyöpostaus. Kickbike Worldwide Oy sponsoroi itselleni alennuksella Kickbike sport G4 -mallin. |
1. sija Googlessa haettaessa: Kickbike kokemuksia | |
Seikkailupuisto Huippu. Espooseen, Leppävaaran urheilupuistoon vuonna 2015 avattu köysiseikkailupuisto. Hyviä näkymiä puiden latvuksista ja pitkiä vaijeriliukuja. |
Yhteistyöpostaus muutamaa ilmaista kokeilua vastaan. Lue kokemuksistani tästä ja uusin Tarzan-hyppy tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa: Seikkailupuisto Huippu kokemuksia | |
|
Ostohyvitys.fi Ostohyvitys.fi on täysin ilmainen palvelu, jonka avulla voit saada bonusta verkko-ostoksistasi ja säästät selvää rahaa. Bonukset maksetaan suoraan pankkitilillesi, kun tilitysraja on saavutettu. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kokeiluostosta vastaan. Arvosteluni ja ilmaisen kokeiluostoksen palvelusta voi lukea tästä. |
2. sija Googlessa haettaessa: Bonusta nettiostoksista |
Bikester-pyöräkauppa Yksi harvoista, hyvistä ja halvoista nettikaupoista, joita itsekin käytän. |
Linkkimyynti ilmaisia ostoksia vastaan. Bikester nettikauppa sponsoroi itselleni Kona Wo-fatbikeen lokasuojat ja White 3 Fat Pro läskipyörään eturattaan. |
5. sija Googlessa haettaessa: White läskipyörä | |
Akkula.fi Ystävällisen palvelun akkukauppa, josta löytyy akkuja monenlaisiin käyttötarkoituksiin. Todennäköisesti suomen halvimmat Eneloopin akut. |
Yhteistyöpostaus alennusta vastaan. Kokemuksia Eneloopin akuista voit lukea äskeisen linkin takaa. |
5. sija Googlessa haettaessa: Sanyo Eneloop | |
Karttatelineet.com Mka Tervalan Karttatelineet.com tarjoaa pyöräsuunnistukseen, seikkailu-urheiluun ja vapaa-aikaan ammattitason karttatelineitä. |
Yhteistyöpostaus alennusta vastaan. Green Onen karttatelineen käytöstä seikkailukisoissa voi lukea tästä. |
3. sija Googlessa haettaessa: Karttateline polkupyörään | |
Pyörä ja ihminen-kirja Docendon julkaisema teos. Kirja kertoo vihdoinkin sen, mikä pyörää liikuttaa. Paljonko tehoa polkija tuottaa, mikä vaikuttaa vierintävastukseen ja aerodynamiikkaan jne. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kirjaa vastaan. Lue kirja-arvosteluni tästä. |
5. sija Googlessa haettaessa: Pyörä ja ihminen | |
MaastoMittelöt duathlon-tapahtuma Pyöräilyä ja juoksua merkityillä reiteillä erilaisissa maastoissa. Yhdistelmäkisa järjestettiin 24.5.2014 ja kisakeskuksena toimi Hotelli Kuninkaantie Espoon keskustassa. |
Yhteistyöpostaus ilmaista osallistumista vastaan. Lue kisaraporttini tästä. |
4. sija Googlessa haettaessa: Maastomittelöt | |
Erilainen ote omaan talouteen-kirja Pasi Havian, Ville Lappalaisen ja Antti Rinta-Lopin uusi kirja. Neljän vuoden projektin tuloksena Talentum on julkaissut kirjan, joka antaa ohjeet oman taloudenpidon eri osa-alueille ja syyt, miksi näitä ohjeita kannattaa noudattaa. |
Yhteistyöpostaus ilmaista kirjaa vastaan. Lue kirja-arvosteluni tästä. |
8. sija Googlessa haettaessa: Erilainen ote omaan talouteen | |
Korso 96 MTB Vantaan Korsosta käytävä maastopyörätapahtuma, jossa kilpailukeskuksena toimii Vierumäen koulu. Erinomainen ja hieno reitti sisältää muutamia teknisiä osuuksia ja kulkee pääosin metsäpolkuja/hiekkateitä ja latupohjia pitkin. |
Yhteistyöpostaus ilmaista osallisumista vastaan. Lue läskipyörällä käyty kisaraportti tästä. |
11. sija Googlessa haettaessa: Korso MTB |
Sisällysluettelo - Kaikki blogissa julkaistut tekstit
Skriptin toteutuksesta ja toiminnasta vastaa ChatGPT 4. Jos joku haluaa tämän saman toiminnon blogiinsa, niin sisällysluettelon automaattisesta toteutuksesta löytyy ohjeet tästä artikkelista: Millainen on toiminnallisesti hyvä blogi - Omat top 10 -muokkaukseni.
Sisällysluettelo - Kaikki sivustoltani löytyvät tekstit

Ihmiset toimivat paljon autopilotilla. Aika moni asia tehdään tietyllä tavalla, koska näin on aina tehty ja se on osoittautunut järkeväksi. Kädet pestään ennen syömistä, hampaat harjataan ennen nukkumaanmenoa ja kesän marjat säilötään pa...

Tekoäly ei osaa tehdä ruokaa, siivota kämppääsi, vaihtaa puhjennutta pyöränrengasta, tai pestä pyykkiäsi. Silti tuntuu, että lähes kaikki puhuvat tekoälystä ja sen mahdollisuuksista. Ainakin rapakon takana pörssissä on ollut tekoälyhype....

En ole koskaan kokeillut WordPress-julkaisujärjestelmää, vaan käyttänyt Bloggeria jo noin 8 vuotta. Tuon ikäinen tämä sivusto nyt nimittäin on. Aika huimaa, että sivustollani alkaa kohta murrosikä :) Vaikka en ole koskaan WordPressiin ko...






Seuraava juttu on varmasti blogini historian lyhin kirjoitus ja sopisi varmasti pelkäksi twiitiksikin. Ajattelin kuitenkin julkaista sen näin artikkelin muodossa, jotta säilyttäisin edes jonkinlaisen tuntuman ja rutiinin blogini kirjoitt...

Olen pitänyt jo reilun vuosikymmenen kirjanpitoa. Tarkalleen ottaen tasan 15 vuotta. Vuosi 2010 oli ensimmäinen kokonainen ja täydellinen vuosi, jolta lukuja löytyy. Oikeastaan jo ensimmäisen vuoden jälkeen huomasin, että en noita lukuja...

Aloitetaan huonolla vitsillä. Mitä legendaarinen keihäänheitossa menestynyt Seppo Räty sanoisi, jos olisi sijoittanut viime vuodet Suomeen? "Suomi on paska maa. Hesuli, hyi saatana. Vittuillakseni sijoitin vain Suomeen". Otin k...

Kaikki tavara kallistuu ja eläminen maksaa yhä enemmän. Vai maksaako kuitenkaan? Onko kyse enemmän vain omista valinnoista ja huonosta rahankäytöstä? Paljon on puhuttu inflaatiokuopasta, jossa ostovoima katoaa. Vaatimattomat palkankorotu...


Tietöiden alkaminen on kiistaton kevään merkki. Yhtä varmasti kuin muuttolinnut saapuvat etelästä, niin kevyen liikenteen väylät on kaivettu auki parhaaseen pyöräilykauteen ja ne ovat auki koko kesän. Hyvällä tuurilla voi nähdä muutaman ...



Ihmiset vihaavat monia eri asioita. Joillekin ananas pitsassa on ylitsepääsemätöntä, toiset vihaavat puhelinmyyjiä ja jotkut hyttysiä ja sateisia kesiä. Vois...

Nyt se sitten vihdoinkin tapahtui. Olen jo reilut pari vuotta fiilistellyt ja pohtinut sähköpyörän ostoa. Hinta on kuitenkin aina vähän hirvittänyt ja kun tuosta olin vihdoin päässyt yli, niin sopivia pyöriä ei ole löytynyt. Tuntui vähän...


Itselläni on mielikuva, että suunnistus on potentiaaliinsa nähden ehkä yksi vähiten näkyvyyttä ja arvostusta saavista urheilulajeista. Koulun liikuntatunneilla pelataan kyllä jalkapalloa, koripalloa, käydään uimassa ja vaikka mitä, mutta...

Vaikka mielestäni seuraan uutisia ja ajankohtaisia tapahtumia melko hyvin, niin olen melkein kokonaan sivuuttanut valtakunnallisen E-kirjaston aukeamisen, joka tapahtui 23. huhtikuuta 2024. Tähän on muutamakin syy. Ensinnäkin fyysinen le...


Suomi ei näytä enää hyvinvointiyhteiskunnalta. Edellisen hallituksen politiikka oli jakaa rahaa ja vielä lisää rahaa jokaisen ongelman paikkaamiseen, vaikka siihen ei ollut varaa. Velkarahan jakaminen kaikille on se, mitä sosialistit käy...

Törmäsin äskettäin Foodoran markkinointikampanjaan, jossa ruuankuljetuspalvelu Foodoran uudet jäsenet saavat 15 € alennusta seuraavasta ostoksesta käyttämällä koodia: HERKKU. Itse en ole koskaan palvelua käyttänyt, mutta nyt piti ...

Pienituloisuuden raja on 60 % koko väestön mediaanitulosta. Yhden hengen taloudessa elävälle raja oli noin 16 910 euroa vuodessa (noin 1 410 euroa kuukaudessa) vuonna 2022, kertoo Tilastokeskus. Liikuntaa harrastavana sinkkumiehenä kuul...

Suurimmalle osalle sijoittajista vuosi 2023 oli tappion vuosi, ainakin jos sijoitti pelkästään Suomeen. Helsingin pörssin tuottoindeksi OMX Helsinki GI laski vuodessa noin -1,8 %. Saksassa puolestaan noustiin noin 20 % ja Jenkkilässä tek...


Omasta mielestäni lineaarinen televisio on jo kuollut. Miksi kukaan katsoisi televisiosta jonkun muun valitsemaa ohjelmaa juuri tiettyyn aikaan vuorokaudesta, kun muista suoratoistopalveluista saa rahaa vastaan valita mitä oikeasti halua...

Turhien tavaroiden kerääminen on sairautta. Jokainen on varmasti joskus nähnyt kuvia tai ohjelman niin siivottoman kuntoisesta asunnosta, jossa ei oikeastaan pysty edes kävelemään. Kaikki paikat ovat täynnä tavaraa, jota ei ole pystytty ...

Elämme poikkeuksellisia aikoja. En nyt viittaa Ukrainassa käytävään sotaan, korkeaan inflaatioon tai velkarahaa surutta törsäävään Marinin hallitukseen. Viittaan korkojen renessanssiin. Oikeastaan viimeiseen vuosikymmeneen lyhyistä koroi...



Haluatko nauttia ihanasta keväästä tai syksystä vähän kauemmin? Omassa työpaikassani (kaupan alan työehtosopimus) on aina ollut mahdollisuus vaihtaa lomarahat vapaaksi. En ole siihen koskaan tarttunut, vaikka olen kyllä ollut siitä jo pi...




Ex-suurlähettiläs Matti Kääriäisen kirja Kehitysavun kirous on aika karua luettavaa. Pääsanoma on se, että kehitysavusta on saajille enemmän haittaa kuin hyötyä. Kehitysavun tavoitteet ovat korkealla, mutta konkreettiset tulokset ovat ne...

Kevät on taas yhtiökokousten aikaa ja myös omaan postilaatikkoon tippui kokouskutsu. Tällä kertaa kokouksessa käsiteltävistä asioista yksi hyppäsi silmiini ylitse muiden: "Päätetään koko talon lukitusuudistuksesta Abloy PULSE järjes...


Näin vaalien alla on hyvä kerrata miten Suomella ja tarkemmin sanoen suomalaisilla menee. Poliitikot osaavat hyvin maalata mustan valkeaksi ja väittää, että taloudellisesti kaikki on hyvin. Esimerkiksi velkalukuja suhteessa bruttokansant...

Mitä vähemmän omaat rahaa, niin sitä enemmän sen puute stressaa. Raha ei tuo onnellisuutta, mutta se helpottaa elämistä ja eteen tulevia valintoja. Energiakriisi tai noussut inflaatio ei tunnu niin pahalta, jos tietää omaavansa sopivasti...

Mikään ei taida nyt herättää enemmän keskustelua, kuin sähkönhinta ja kaikki mahdollinen sen ympärillä. Olen vähän hämmästynyt, että Helen toi äskettäin markkinoille Helen Fiksusähkö Takuu -sopimuksen. Helenin hallituksen puheenjohtajana...


Piensijoittajalle vuosi 2022 oli karu. Suurin osa teki tappiota. Inderesin foorumin mukaan yli puolet teki tappiota vähintään -30 %. Hyvää sisältöä Inderesillä tuottava Verneri Pulkkinen kertoi itse pannuttaneensa salkun tuotoksi huimat ...



Petteri Järvinen kirjoitti aikoinaan Tietokone-lehdessä 3/2007 mielenkiintoisen kolumnin: "Ydinvoimala sinun vuoksesi". Se herätti silloin minut ja varmasti monet muutki...

Oletko koskaan halunnut lentää matkustajalentokonetta ja miettinyt millaista siellä ohjaamon puolella oikein olisikaan? Onko Lentoturmatutkinta -sarja mahdollisesti yksi suosikeistasi ja sen perusteella tunnet palavaa halua tarttua matku...




Vaikka olenkin asunut pääkaupunkiseudulla jo vaikka kuinka kauan, niin en ole koskaan kuullut Tytyrin Elämyskaivoksesta. Olisi ehkä pitänyt kuulla, koska sehän on Lohjan suurimpia nähtävyyksiä. Syvällä maan alla on entinen kalkkikivikai...

Ei ole olemassa eroa venäjän hallinnon ja järjestäytyneen rikollisuuden välillä. Itänaapurin vallankahvassa on hullu mafiapomo, joka voi tehdä mitä vain. Valitettavasti tähän tilanteeseen on jo pitkään suhtauduttu kuin juoppoon vaimonhak...

Vaikka pyöräily on omasta mielestäni todella hienoa ja rentouttavaa, niin siinä on yksi ongelma. Etenkin pitkien matkojen pyöräilyssä hyvien reittien ja kohteiden keksiminen alkaa tuntua jo vaikealta. Voihan sitä huvikseen katsella lähia...

Kesällä hellettä piisaa ja vähänkään pidemmille reissuille pitää juomavettä varata mukaan riittävästi. Esimerkiksi itselläni on peukalosääntö, että yksi 0,75 litran juomapullo kuluu noin tunnissa. Joskus tämä riittävästi saattaa olla se ...

Kirjoitin vähän aikaa sitten OP Tuotto-osuudesta, josta saa 3,25 % koron (vuonna 2022 saa vielä lisäkoron 1,25 %). Se on varovaiselle sijoittajalle ihan ...

Talletustilien korot ovat nollassa. Kirjoitushetkellä säästötilille parasta tuottoa tarjoaa Bank Norwegian 0,75 % koro...


Esitäytetty veroilmoitus tippuu postilaatikkoon suurimmalle osalle keväällä huhtikuun aikana ja kahvipöydissä käy keskustelu veronpalautusten suuruudesta. Tuliko sitä nyt taas mätkyjä vai palautusta. Veroilmoituksen täyttöä ei kannata...

Olen jo melkein vuosikymmen sitten rajoittanut puhelinmyyjien soittojen määrää liittymällä Robinson -palveluun. Hommahan maksaa vain parin panttitölkin verran, eli noin 0,39 € ja on voimassa 3 vuotta. Olenkin kirjoittanut tuosta hyvän ar...

Reilu vuosikymmen kirjanpitoa takana ja big data kertoo (artikkelini: Reilut 10 vuotta kirjanpitoa - Näkyykö inflaation vaikutus?), että kulutukseni on tipp...
Vuonna 2020 osakesalkkuni nousi noin 28 % ja voitti indeksin reilusti. Tänä vuonna tarina on toinen ja rehellisesti sanoen sain indeksiltä turpaan. Oma osakesalkkuni nousi 5,4 % vuonna 2021, kun OMX Helsinki Cap GI, eli Helsingin ...

Muistan vielä hämärästi, kun lähes vuosikymmen sitten olin sijoitusurani alussa. Silloin en pahemmin korviani lotkauttanut listautumisanteihin. Olisi ehkä kannattanut. Silloin ehkä ajattelin, että miksi vaivautua ottamaan selvää jostakin...




Olen aina rakastanut avaruutta. Sen suuruus ja arvoituksellisuus kiehtoo. Samalla se on kuitenkin koko ajan läsnä ja jokainen voi yötaivaalla ihastella tähtiä, kuuta ja planeettoja. Sinun tai kenenkään muun toiminnalla ei ole mitään vai...



Jokaisella pilvellä on hopeareunus, niin myös koronalla. Kun tapahtuma-alalta työt loppuivat, niin osa työntekijöistä mietti miten voisi työllistää itsensä. Niin teki myös Antti Jouppila ja pohdiskeli, että pääkaupunkiseudun rannoilla pi...

Itselläni on vähän kaksijakoinen suhtautuminen pikavippeihin ja kulutusluottoihin. Ensinnäkin kannatan yksilön vapauksia ja vapaata markkinataloutta. Mitä vähemmän ihmisiä holhotaan, yleensä sen parempi. Mielestäni on poliitikoilta jopa ...



Asutko pääkaupunkiseudulla ja Töölönlahden naapurissa? Pidätkö vedestä elementtinä ja rakastat myös pyöräilyä? Omaatko myös vähän seikkailuhe...

Maantiepyöräilyssä parasta on tietenkin maisemat, vauhti ja se fiilis, kun saa vain ajaa. Matka on usein tärkeämpi, kuin päämäärä. Välillä kuitenkin päämäärälläkin on väliä. Itse esimerkiksi tykkään kerran vuodessa käväistä Hyvinkään Rau...


Joskus vuosikymmen sitten Apple oli jonkinlainen innovaattori. Sen kannettavat tietokoneet olivat paljon tyylikkäämmän näköisiä ja niissä kesti akku kilpailijoitaan pidempään. Magneettinen Magsafe-virtaliitin ol...
















































































Kiinnostaako tasainen kuukausittainen kassavirta, kuten asuntosijoittamisessa? Saat samalla hyvän hajautuksen niin maantiete...




































- Älyttömän summan rahaa, jonka voisit tuhlata aivan miten haluat ja joka ei tulisi koskaan loppumaan. Rikkauden eteen olet luistanut terveellisistä elämäntavoista ja siksi olet hyvin ylipainoine...









Aloitin tämän blogin aktiivisen kirjoittelun vuoden 2014 alussa. Blogin varsinainen elämä internetissä alkoi tietysti jo vähän tätä ennen, mutta tuolloin keskityin lähinnä ulkoasun ja muun sisällön suunnitteluun ja miettimiseen. Tekste...













Olen aina inhonnut tavallisia blogeja, joissa juttuja ei ole kategorisoitu mitenkään. Tekstiä vain tuotetaan tekstin perään sivukaupalla ja sitten mielenkiintoiset kirjoitukset p...